Ženy hubnou jinak než muži

Není tajemstvím, že ženy přibírají na vaze a hubnou jinak, než muži. Ženy často nedokáží pochopit, proč při stejné fyzické zátěži či dietě ona zhubne 7 kilogramů za 3 měsíce, on – 9 nebo 10 za stejnou dobu. Proč při přechodu na zdravý jídelníček on dokáže v pohodě cvičit a má chuť na netučné maso, ona a má chuť  na oříšky, čokoládu či jiné sladkosti. Proč se on přejídá pouze v hospodě s kamarády, ona – když je doma sama.

Muži hubnou rychleji než ženy, doslova za několik týdnů se dokáží zbavit i velmi úctyhodného bříška, kdežto ženy se i při usilovném cvičení velmi obtížně zbavují tukových zásob v oblasti břicha, stehen a celulitidy. Muži spalují kalorie daleko rychleji z více důvodů: za prvé jsou těžší než ženy a při cvičení spálí víc energie, za druhé, mají v těle více svalů a méně tukových zásob. Mladý zdravý štíhlý muž má v těle 12 – 19 % tuků, s věkem se tato hodnota zvyšuje na 15 – 22 %. Mladá žena má v těle 19 – 26 % tuku, ve věku před přechodem pak 22 – 30 %. Většina žen po přechodu má daleko větší "zásobu" tuku, která se často blíží 40 % a znamená vážné zdravotní riziko.
 
 
Za pomalejší hubnutí žen „může“ i ženský hormon estrogen, který hlídá, aby žena měla vždy dostatek tukových zásob v případě těhotenství. Pomalejší tempo hubnutí ovlivňují i diety v minulosti, které vyzkoušela přibližně třetina všech žen, přičemž věk první diety stále klesá.
Buňky ženy, která už držela dietu v minulosti, mají svoji „paměť“: velmi neochotně se zbavují tuku a naopak velmi rády ho šetří na horší časy – co když žena znovu bude chtít hubnout. Průměrné tempo snížení váhy u žen, které dříve držely diety, přibližně 500 g za týden, tedy 2 kilogramy za měsíc. 
 
Jablko nebo hruška?
 
Většina žen s nadváhou má postavu tvaru „hrušky“, tedy tukové zásoby jsou převážně v oblasti boků. U většiny mužů s nadváhou tukové zásoby se ukládají v oblasti břicha tak, že jejich tělo připomíná tvar „jablka“.
 
Zde je nutno podotknout, že zásoby tuků v oblasti života, ať už u žen nebo u mužů mají velmi neblahý vliv na zdraví a zvyšují riziko mrtvice, cukrovky, zvýšeného tlaků nebo srdečních onemocnění. Proto tvar těla v podobě „jablka“ je rizikovější, než v podobě „hrušky“. 
 
Přibližně určit míru tohoto rizika pomáhá zjištění poměru mezi objemem pasu a kolem boků. Čím vyšší je tento poměr, tím je vyšší riziko. Můžete ten poměr vypočítat tak, že objem pasu vydělíte objemem boků. Pokud tento ukazatel je vyšší než 0,7 – 0,8 (pro ženy) nebo 1,0 (pro muže), máte nadbytek tuku v oblasti břicha a potřebujete vyváženou dietu a dostatek pohybu.
Nezapomínejme, že nezdravý růst „břicha“ podporuje alkohol, zejména pivo, kouření a stres.  
Ženy by neměly klesat na duchu. I když hubnou pomaleji, mají dostatek trpělivosti a tedy naprosto stejnou šanci dosáhnout svoji ideální váhu.

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek