Proč potřebuji zhubnout?

Klíčovou otázkou, kterou byste měl(a) položit sebe sama, zní: proč potřebuji zhubnout? Zkuste uvést alespoň tři závažné důvody pro tuto životní změnu, zapište je na speciální papír a někde viditelně připevněte, nejlépe na ledničku.
Správná změna jídelníčku dokáže více než o polovinu snížit riziko srdečního infarktu či mrtvice a minimálně o třetinu omezit riziko rakoviny 
 
Aby se vám lépe argumentovalo, uvedu několik statistických údajů. Vědci už dnes dokáží spočítat, o kolik let zkracují lidské životy tak zvané civilizační choroby – především nemoci  srdce, cév a zhoubné nádory. Obezita výrazně zvyšuje riziko těchto onemocnění či se přímo podílí na jejich vzniku.  Včasnou změnou životního stylu, stravovacích a pohybových zvyklostí  by bylo možné snížit úmrtnost na kardiovaskulární a nádorová onemocnění až o 50% a zabránit až 80 % předčasných úmrtí!
K tomu by stačilo odstranit nejčastější chyby v životosprávě, které děláme takřka bezděčně, neboť jsou součástí našeho každodenního životního stylu. Změnou životního stylu, například jen úpravou jídelníčku dokážeme více než o polovinu snížit riziko srdečního infarktu či mrtvice a minimálně o třetinu omezit riziko zhoubného bujení v těle.  Jak na to? V naší ordinaci Vám poradíme,  vypracujeme pro Vás zdravý  jídelníček a pomůžeme Vám dosáhnout Vaší ideální hmotnosti.  
Jíme příliš mnoho tuků a málo zeleniny

Nejběžnějšími stravovacími chybami v českých rodinách je nadměrný příjem tuků, masa a masných výrobků, vysoká spotřeba soli, pochutin a přeslazených nápojů, naopak malé zastoupení ryb a drůbeže, nízká spotřeba nízkotučných mléčných výrobků, nedostatek ovoce a zeleniny, ochranných látek s antioxidačním  účinkem, vlákniny, stopových prvků. Nadváha je často důsledkem tohoto jídelníčku, který vznikl k pokrytí energetické spotřeby fyzicky  intenzivně pracujícího člověka v souběhu s nedostatkem fyzické aktivity.  

 
Změna životního stylu a úprava váhy prodlouží život
Jinými slovy, prvním dobrým důvodem ke změně životosprávy a dosažení optimální hmotnosti je snaha prodloužit si život. Velmi jednoduše to znázorňuje nová rozsáhlá studie vlivu životosprávy na délku života. Studie hodnotí úroveň zdravého životního stylu od nuly do čtyř bodů. Jeden bod si můžete připsat za zdravý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, jeden bod za umírněné pití alkoholu, jeden bod za nekouření a jeden bod – za dostatečný pohyb. Jedinci, kteří dosáhli čtyř bodů, měli ve srovnání s lidmi s 0 body o 14 roků větší šanci na dožití! 
 
Štíhlost podporuje sebevědomí

Dalšími pozitivy optimální váhy je celkové zlepšení zdravotního stavu, nárůst vitality a dobrá kondice, ústup řady tělesných a duševních potíží. Bylo prokázáno, že obezita může znamenat vyšší riziko depresí, a to především u žen.
Důležitým důvodem pro dosažení ideální hmotnosti jak pro ženy, tak i pro může je zvýšení sebevědomí v partnerských a pracovních vztazích. Ke zvýšení sebevědomí rovněž přispívá možnost se lépe oblékat a vypadat dobře a atraktivně v šatech, které se vám líbí či možnost necítit se trapně kvůli otylosti v dopravě, na pláži či při fotografování.

Optimální váha vrací možnost provozovat naplno oblíbený sport nebo jen tak cestovat   a zkoušet nové aktivity… Nyní můžete doplnit tento seznam podle vlastních představ a přání.
Dát dohromady vaše osobní důvody pro hubnutí je vaším prvním domácím úkolem. Pokud dopadne pozitivně a posílí vaše odhodlání, učinili jste první důležitý krok na cestě ke své lepší budoucnosti.
Behaviorální metoda hubnutí pod lékařskou kontrolou přináší postupnou, ale trvalou změnu životního stylu a předchází jo-jo efektu. Návštěvy ordinace jsou zdarma. Objednání přes formulář, tel. 773694000 či e-mail dr.stehlikova@gmail.com.

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek