Guarana a hubnutí

 

Guarana a hubnutí 
 
Guarana je popínavé tropická rostlina (Paulina nápojová), která pochází z tropických pralesů Amazonie.
Guaranin, který se nachází v plodech, chemickým složením odpovídá kofeinu, proto mírně stimuluje a zvyšuje výkonnost, výdrž a vitalitu. Na rozdíl od kofeinu v kávě guaranin  je vázán v tříslovinách a proto se uvolňuje pomaleji, působí šetrněji  a déle než káva. Účinek pociťujeme zhruba  6  hodin. Semena guarany obsahují mimo guaraninu léčivé fytochemické látky, především zdraví prospěšné saponiny, energii dodávající xantiny, třísloviny, nenasycené kyseliny a celou řadu vitamínů a minerálů. 
Guarana také napomáhá při snižování hmotnosti. Zrychluje výměnu látek, trávení a peristaltiku střev, tlumí pocit hladu a zvyšuje přeměnu tuků na energii.  Dále zvyšuje vylučování vody z těla.
Stejně jako amazonští Indiáni si brali zásoby guarany na lov a na válečné výpravy, tak i my bychom měli kombinovat užívání guarany s pohybem a s¨vyváženým jídelníčkem. Pak se tato mimořádná rostlina stane výborným prostředkem  na hubnutí.
 
Ráno a po obědě místo kávy s cukrem doporučujeme  guaranu se stévií 
 
Guaranu je k dispozici na trhu v tabletách, v želatinových kapslích, v drti jako rozpustná káva, v energetických nápojích, případně v kombinaci s ginko bilobou a s dalšími rostlinami. Nejlépe užívat Guaranu ráno.  Existuje i tekutý koncentrát, z kterého lze připravit různé nápoje. Pokud připravujeme nápoj z guaranou, je dobré smíchat guaranu s citrónem. Ten posiluje její účinky.
Pokud připravujeme nápoj z drtě, přidáme půlku až jednu kávovou lžičku guarany na 2 dcl horké vody cca 90 stupnů. Je dobře nápoj rozmixovat. Chuť nápoje z guarany je díky přítomnosti tříslovin hodně zemitá  a proto doporučujeme přidat citron a osladit stévií (rostlinné sladidlo bez kalorií). 
Pokud Stévií sladkou  pěstujeme doma, stačí jeden menší lístek na šálek guaranového nápoje. Nesmíme zapomínat na dostatečný příjem tekutin při hubnutí, minimálně 2 až 2,5 litrů  denně.  
Guaranu bychom neměly užívat dlouhodobě, ale v průběhu první etapy hubnutí, kdy dochází k rychlejšímu úbytku hmotnosti - maximálně 2-3 měsíce. 
 
 
 

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek